Felfoghatatlan értékű ‘fehér arany’ van egy tó mélyén
Dél-Kaliforniában egy hatalmas tó fenekén 540 milliárd dollárnyi kincset tartalmazó “fehér arany” bányát fedeztek fel. Azért csak idézőjelben, ugyanis a vízben hatalmas mennyiségű lítium van.
A Salton Sea az állam legnagyobb tava, amelyet az energiaügyi minisztérium által finanszírozott kutatás keretében vizsgálták a tudósok. A tanulmány célja az volt, hogy kiderítsék, mennyi lítium, amelyet fehér homokszerű megjelenése miatt “fehér aranynak” is neveznek, található a hatalmas víztömeg alján.
Irtózatos mennyiségű lítium van a tó mélyén
A tó fenekén hihetetlenül sok, összesen 18 millió tonna lítiumot feltételeznek, írja az Indy100. Mindezt azután, hogy a tudósok már korábban megerősítették, hogy 4 millió tonna lítium van a tóban, amelyet egy fúrás során fedeztek fel.
A vízben felfedezett hatalmas mennyiségű lítiumból akár 382 millió elektromos jármű akkumulátorát is elő lehetne állítani, és az Egyesült Államokat a vegyi anyagok terén vezető országgá lehetne tenni, megelőzve Kínát.
Michael McKibben, a Riverside-i Kaliforniai Egyetem geokémiaprofesszora (a tanulmány 22 szerzőjének egyike) szerint
ez a világ egyik legnagyobb lítium-sósav lelőhelye. Ezáltal az Egyesült Államok teljesen önellátóvá válhat lítiumból, és nem kell többé Kínán keresztül importálnia.
Gavin Newsom, Kalifornia kormányzója korábban a Salton-tavat a lítium Szaúd-Arábiájának nevezte. Most ez az új felfedezés azt jelenti, hogy a tó a világ legnagyobb lítiumforrása.
Sammy Roth, az LA Times éghajlati újságírója elmondta: “Úgy találták, hogy a lítium potenciálisan elegendő ahhoz, hogy 382 millió elektromos jármű akkumulátorát ellássa, ami több, több járművet jelent, mint amennyi ma az Egyesült Államokban közlekedik. Ha tehát az összes lítiumot meg tudnánk szerezni, az óriási dolog lenne.”
A lítium kinyerése a tóból azonban nem lesz sétagalopp. Az SFGATE szerint a lítiumhoz való hozzájutás nem egyszerű, mivel “geotermikus termelőkutakra lesz szükség a lítiumban gazdag sóoldat több ezer méterrel a földfelszín alatt történő kinyeréséhez, és miután a lítium kioldódott a sóoldatból, a folyadékot visszaszivattyúzzák a föld alá.”
A közelben élő 180 ezer lakos mellett, akiket a fúrás érinthet, a Colorado folyóból származó vízellátás is érintett lehet, mivel a folyamat befejezéséhez hatalmas mennyiségű vízre lesz szükség.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A világ legmagasabb tervezett felhőkarcolói
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni
Furcsa, római kori temetkezést találtak Dunavecsén